گزارش برگزاری دومین همایش معماری سازمانی

با سلام

با هدف ترویج تحقیقات بنیادی و کاربردی، و در جهت دستیابی به آخرین یافته های پژوهشی با محوریت “معماری­ سازمانی پویا، بستر ساز اقتصاد دیجیتال“،

دومین همایش ملی پیشرفت­ های معماری­ سازمانی

با حضور مقامات کشوری و استانی، مدیران ارشد فناوری اطلاعات سازمان ­های دولتی و خصوصی، سخنرانان داخلی و خارجی، و مشارکت شرکت‌های ارایه ­دهنده محصولات و خدمات فاوا، در تاریخ 23 و 24 آبان ­ماه 1397 توسط آزمایشگاه معماری­ سازمانی دانشگاه صنعتی شیراز برگزار گردید.

امروزه ارائه خدمات و انجام فعالیت های سازمان ها و شرکت ها کاملا وابسته به فناوری اطلاعات شده و این فناوری در تمامی وجوه انجام فعالیت های سازمان های نقش اساسی و موثری دارد و  تحقق اهداف سازمان ها بجز با به خدمت گرفتن صحیح و به جای آن امکان پذیر نمی باشد. اما ریسک ها و پیچیدگی استفاده از سیستم های فن آوری اطلاعات از یک طرف، و پیشرفت ها و تغییرات روز افزون آن از طرف دیگر، مدیریت بکارگیری آن را مشکل تر نموده است.

رویکرد تفکری معماری سازمانی فناوری اطلاعات با سازماندهی همه جانبه مولفه های بکارگیری این فناوری، یکی از بهترین و موفق ترین راهکارهای امروزی مدیریت بهتر و اثربخش فناوری اطلاعات می باشد. توجه به وجوه کارکردی و سازمانی ارائه خدمات، همزمان با بسترهای لازم فنآوری اطلاعات برای ارائه و استمرار آن خدمات، بزرگترین مزیت این تکنیک مدیریت بکارگیری فناوری اطلاعات در سازمان ها می باشد.

امید است این گردهمائی به عنوان محفل هم اندیشی و حضور اکثریت فعالان حوزه معماری فناوری اطلاعات سازمانی در ایران زمینه بهبود و گسترش این راهکارها شده و به مدیریت مناسب تر منابع سازمانی، پیشگیری از تکرار شکست ها و تجربیات ناموفق، آموزش راه های موفقیت و اثربخش استفاده از این فناوری، کمک شایانی بنماید.

 

سخنرانان افتتاحیه: معاون استاندار فارس، ریاست دانشگاه و دبیر همایش

 

سخنرانان کلیدی همایش: دکتر فریدون شمس علیئی (پدر علم معماری سازمانی ایران)، دکتر Joen (مشاوره ارشد  معماری سازمانی از کره جنوبی)

 

برگزاری 7 کارگاه و 2 میزگرد تخصصی توسط اساتید دانشگاه و متخصصین با تجربه صنعت

 

ارائه 40 مقالات علمی و تخصصی به صورت ارائه شفاهی و پوستری از دانشگاه های شهید بهشتی تهران، فردوسی مشهد،
رازی کرمانشاه، تهران، گیلان، شیراز، صنعتی شیراز، یزد، کاشان، سمنان، آزاد اسلامی (نجف اباد اصفهان، ساوه و شیراز) ارائه گردید.

جلسات ارائه مقالات شفاهی در چهار  نشست سرویس گرائی در معماری سازمانی، چارچوب ها و متدولوژی های معماری سازمانی، تحول دیجیتال و تجارب معماری سازمانی در ایران و هوش تجاری و داده کاوی برگزار گردید.

 

شرکت کنندگان علاوه بر دانشجویان و اساتید دانشگاه های فوق، از سازمان ها و شرکت های: استانداری فارس، اراده کل فناوری اطلاعات استان، سازمان نظام صنفی شرکت های رایانه ای استان فارس، شرکت ارتباطات زیرساخت کشور، شرکت توانیر وزارت نیرو و شرکت های برق (تهران، فارس، اصفهان، هرمزگان، خوزستان و شیراز)، شهرداری های شهرهای تهران و اصفهان و شیراز، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد هرمزگان، شرکت های پارک علم و فناوری استان فارس و شرکت های کامپیوتری شیراز، در این همایش حضور داشتند.

در مجموع حدود 300 نفر در همایش حضور بهم رسانیدند و از جلسات ارائه مقالات و کارگاه ها آن استفاده نمودند.

 

لیست کارگاه های تخصصی دومین همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی

 

ردیف عنوان فارسی کارگاه عنوان انگلیسی کارگاه مدت زمان ارائه ارائه کننده
1 تجارب اجرای معماری سازمانی در دولت الکترونیکی کشور کره  

EA development in Korea

 

 

۲ ساعت

Dr.Joen

TG  company in Korea

2 تجربیات و راهکارهای موثرسازی مدیریت پروژه های معماری سازمانی Strategies for effective enterprise architecture projects  

۲ساعت

مهندس سعیدرضا مومنی

(شرکت حاسب سیستم-تهران)

3 کاربرد زبان مدلسازی آرکی میت در معماری سازمانی Archimate modeling language in enterprise architecture  

۲ساعت

دکتر نبی الهی

مهندس محمود قاسمی

(آزمایشگاه معماری سازمانی واحد نجف آباد)

4 آشنایی با اهداف، ساختار و روش تدوین معماری مرجع شرکت­های برق منطقه ­ای (RECRA) Regional Electricity Companies Reference Architecture (RECRA); Goals, Structure and Methodology  

۲ساعت

مهندس رضا کرمی

مهندس حمیدرضا اقیری

مهندس ایمان مهدوی

(شرکت گلستان-تهران)

5 هوشمندسازی سازمانی؛ راهکارها و فناوری های مبتنی بر کلان داده و هوش مصنوعی Towards Smart Organizations: Big Data- & Artificial Intelligence-driven Solutions in IoT Era  

۲ ساعت

دکتر بهار فراهانی

(آزمایشگاه معماری سرویس گرا- دانشگاه شهید بهشتی)

6 آشنایی با معماری سازمانی مبتنی بر اینترنت اشیا Fundamentals of Enterprise Architecture based on Internet of Things (IoT)  

۲ ساعت

دکتر رضا جاویدان

مهندس جعفرزاده شیرازی

(آزمایشگاه IoT دانشگاه صنعتی شیراز)

7  

آشنائی با فرآیندکاوی

Process Mining

 

 

 

 

۲ ساعت

دکتر سید رئوف خیامی

مهندس فاطمه دولو

(آزمایشگاه معماری سازمانی دانشگاه صنعتی شیراز)

 

سایت اطلاع رسانی همایش  ncaea2018.sutech.ac.ir

یک دیدگاه در “گزارش برگزاری دومین همایش معماری سازمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.